+420 554 619 474 po-pá 7:00-15:30

Na co si dát pozor při výběru první aktovky?

VIKPAP GROUP (https://www.vikpap.cz/)

Aktovka či batoh?

10. 8. 2023

Rozhodování mezi aktovkou či batohem je pro rodiče školáka věčné téma. Důležité si je uvědomit, jaký je mezi nimi rozdíl - aktovka má pevné dno a batoh měkké. Pro prvňáka či druháka je určitě praktičtější aktovka, jelikož bude pevně stát na zemi a věci se v ní budou lépe hledat. Batoh je tedy vhodnější spíše pro starší děti.

Jaké parametry tedy zohlednit při výběru aktovky či batohu?

Nápor učiva není náročný jen na psychiku žáka, ale také často na jeho záda. Ve finále tedy ani tak nezáleží, jestli zvolíte aktovku nebo batoh. Klíčové jsou následující parametry.

  • Hmotnost

U hmotnosti platí základní pravidlo - váha aktovky by neměla být větší než 10 % z váhy žáka, tedy zhruba do 1 200 g. Na hmotnost se doporučujeme opravdu zaměřit, nepřiměřená repetitivní zátěž může vést k zdravotním problému dítěte.

  • Kvalitní ergonomie

O nic méně důležité pro zdravá záda dítěte jsou správně vyztužená a ergonomicky tvarovaná záda. Svůj výběr si raději zužte na aktovky a batohy takové, které přiléhají k zádům. U některých typů aktovek lze dokonce záda aktovky nastavit podle tělesné konstituce dítěte. Aktovka tak nemusí být jen na prvních pár let, ale může s žákem růst minimálně celý první stupeň.

  • Popruhy a polstrování

Díky dostatečně širokým, polstrovaným a nastavitelným popruhům se náklad rozloží po celých zádech. Dítě by tak nemělo nikde nic tlačit a řezat. Důležité je dítěti popruhy i správně nastavit. Rizikem špatně nastavených popruhů může být nesprávné držení těla. Popruhy by neměly být příliš utažené, ale zároveň by se aktovka při chůzi neměla na zádech hýbat. Ramenní popruhy by měly mít šířku minimálně 4 cm.

  • Reflexní prvky

Dobré je také dbát na dostatečný počet reflexních prvků na tašce, aby bylo dítě za každého počasí zřetelně vidět. I za šera či deštiva může řidič dítě lehce přehlédnout.

  • Praktické vychytávky
      • Kvalitní konstrukce - díky kvalitní pevné konstrukci bude aktovka stát na místě a prvňáčkovi se v ní budou snáz hledat věci.  Společně s konstrukcí se zkuste zaměřit i na otevírání, zda dítěti nedělá nějaké potíže. Na výběr většinou bývá buď z tuhé klopy na přezku, nebo klasického zipu
      • Nepromokavost - s podzimem bude přibývat sychravých dnů, a proto doporučujeme zvolit tašku z nepromokavého materiálu.
      • Spoustu praktických kapes a přihrádek - nejdůležitější přihrádkou, na kterou se při výběru batohu či aktovky zaměřit je místo na těžší předměty jako učebnice apod. Ty je nejvhodnější dávat do kapsy umístěné co nejblíže zádům.
      • Doplňky - abyste doplňky k aktovce měli sladěné a nemuseli běhat různě po obchodech, zkuste se poohlédnout po jednom z praktických 3dílných setů. Doporučujeme opatřit také láhev na vodu a svačinový box.

Ať už se rozhodnete pro batoh či aktovku jakékoliv značky, důležité je aktovku správně seřídit. Díky správnému nastavení fungují parametry, které od aktovky či batohu požadujete. Návod na seřízení aktovky Baagl naleznete zde